top of page

שיקום קרקעות

אתגר ייחודי? פתרון חדשני!

Soil Remidiation

ליקוויד גז הינה חברה המתמחה במציאת פתרונות ייחודיים בתחומי ההנדסה הכימית והנדסת הסביבה.

החברה בעלת אישורים מהמשרד להגנת הסביבה לנטרול ומחזור רעלים מסוגים שונים וכן פועלת בתחום פינוי מבנים מזוהמים ושיקום קרקעות.

שפך הנפט בשמורת עברונה

בדצמבר 2014 ארעה דליפה של אלפי קו"ב של נפט גולמי לשמורת עברונה בערבה. העובדה שהזיהום התרחש בשמורת טבע, עם כמויות נפט גדולות, הצריך פיתוח טכנולוגיה חדשנית שתדע לפרק את נפט מבלי להפריע לשמורה ולבעלי החיים בה.

הטכנולוגיה שהייתה ידועה  בעולם עד לאירוע, התבססה על מקרים שהתרחשו בסביבה ימית או על זיהומי קרקע שבהם יש חופש פעולה מלא להשקיה עתירת מים והפיכת קרקע באמצעות כלים כבדים (דחפורים וכד'). עקב המחסור בידע ובטכנולוגיה מתאימה, יצאו חברת קצא"א ורשות הטבע והגנים ב"קול קורא" למציאת פתרון לטיפול במפגע.

ליקוויד גז התמודדה במכרז מול עשרות חברות בארץ ובעולם במטרה להציע תוכנית שיקום העומדות בדרישות ייחודיות כגון: כמות מים מוגבלת, עבודה בתנאי שטח קיצוניים, כח אדם מוגבל ושימוש מינימלי בכלי רכב.

שיקום קרקעות
שיקום קרקעות בשמורת עברונה

לצורך כך, ליקוויד גז איתרה ויישמה בשטח בקטריות העמידות בתנאים קיצוניים, המסוגלות לפרק מעל 70% מהזיהום בפרק זמן של 3 חודשים בלבד!

התהליך הינו פיסיקלי וביולוגי המשלב חומרים שתפקידם לבקע את הקרקע על מנת לאפשר חדירות מים, חומרי תמיכה בבקטריות ולבסוף הבקטריות עצמן. לב התהליך הוא פירוק שרשראות פחמן ארוכות וכבדות המקבלות את השם הכללי TPH, לכדי שרשראות פחמן קצרות וקלות יותר שיכולות להתנדף/ להתפרק לבד בטבע.

 

מטרת הטיפול היתה להוריד את רמת הזיהום לדרגה שבה האורגניזמים בשמורה יוכלו להתמודד עם שאריות הנפט ללא התערבות נוספת. מהנדסי החברה יצרו מטריצה הבוחנת את הנקודה האופטימלית של ריכוז החומרים ואת מינימום ההשקיה הדרושה כדי להגיע לתוצאה מהירה, איכותית וכלכלית.

 

שיטת החדרת החומרים היא באמצעות ציוד ההשקיה, כך שאין מערכת שונה עבור החומרים ומערכת נפרדת למים. מייעל את התהליך וחוסך משאבים וזמן.

 

תהליך החדרת החומרים הוא מיידי ולוקח שעות בודדות לכל דונם. יתר הזמן משמש להזרמת מים שנחוצים לבטריות כדי לחיות. בזמן זה, הבקטריות "אוכלות" את הזיהום ופולטות מים ופחמן דו חמצני.

 

הפיילוט על תא שטח של דונם הראה ירידה של מעל 75% בזיהום תוך פרק זמן של 3 חודשים בלבד.

 

במהלך תקופה זו נלקחו מעל 500 דוגמאות קרקע לאנליזות במעבדות מוסמכות בארץ ובחו"ל על מנת לנטר את הירידה בפרמטרים השונים של הזיהום ולאפשר ניטור ודיוק מירבי בשיקום.

 

הטיפול בכלל שטח השמורה הנגוע, המוערך ב-1000 דונם, צפוי להסתיים במחצית הראשונה של 2020 תוך הקפדה על הפרעה מינימלית למארג המיקרואורגניזמים.

 

בסיום הטיפול, השמורה אינה תחזור לקדמותה, אך ממדי הזיהום יופחתו לרמה המאפשרת שיקום וצמיחה.

פרויקט שיקום עברונה.

צילום: עודד סהר - רשות הטבע והגנים.

חיים דוד - ליקוויד גז 2019

אסון זיהום הנפט בשמורת הטבע עברונה.

צילום: אמיר אלוני, רשות הטבע והגנים.

הדגמת שיקום קרקעות.

רבע לטבע פרק 8: עסק שחור.

כולם מדברים על קורונה - בואו נדבר על חיידק שעושה לנו טוב בשמורת טבע עברונה.

פיילוט על דונם אחד הראה הפחתה של 70% בזיהום, תוך 3 חודשים בלבד!

פיילוט על דונם אחד הראה הפחתה של 70% בזיהום, תוך 3 חודשים בלבד!

למעלה מ-500 דוגמיות קרקע נלקחו במהלך הפיילוט על מנת לדייק את המודל וכדי להבטיח דיוק בחזרת התוצאות. שיקום הקרקע בכל השטח המזוהם, תסתיים עד אמצע 2020, עם צפי להפחתה משמעותית בכל מדדי הזיהום.

למעלה מ-500 דוגמיות קרקע נלקחו במהלך הפיילוט על מנת לדייק את המודל וכדי להבטיח דיוק בחזרת התוצאות. שיקום הקרקע בכל השטח המזוהם, הסתיים בהצלחה ב-2020.

Liquid Gas

מתחם יבולים, פרדסיה


ת.ד. 4016 מיקוד 4281500


טלפון: 09-974-0777


דוא"ל: sales@liquidgas.co.il

whatsapp
כיתבו לנו
bottom of page